KakanjLive | Ponedjeljak, 23.10.2017. godine

Poraz boli ali treba biti jak i kada je teško

21.01.2017. - Predvođeni slovenskim internacionalcem Janom Močnikom, Širokobriježani su zasluženo po drugi put ove sezone porazili košarkaše Kaknja,koji su tek u drugom poluvremenu pružili bolju igru i umalo stigli do preokreta

Širokobriježani su bolje otvorili utakmicu i sa dvije trojke (Čolak i M.Drežnja) stigli do prednosti koju su značajno povećali pri kraju prve četvrtine i odmakli za čak deset poena (11:21). Drugom trojkom Čolaka gosti otvaraju drugu dionicu i preuzimaju dominaciju. Predvođeni internacionalcima Janom Močnikom i Frankom Kaštropilom, Širokobriježani djeluju veoma sigurno i moćno i igrači Kaknja jednostavno nisu uspjeli doći do izražaja. Imali su katastrofalan procenat šuta(30%), dok su gosti bili veoma raspoloženi i na odmor otiošli sa 15 poena razlike(30:45).
I treću četvrtinu gosti započinju tricom (Jan Močnik) i daju do znanja da će izabranici trenera Pandže teško doći do željenog preokreta.Tek u zadnjih pet minuta treće dionice igrači Kaknja uspijevaju doći do izražaja i smanjiti uvjerljivo vodstvo gostiju, ali su D.Drežnjak i Močnik sa dvije uzastopne trojke u zadnjoj minuti uspjeli sačuvati prednost i u zadnju četvrtinu ući s prednošću od devet poena(60:69).

Serijom 5:0 gosti otvaraju zadnju četvrtinu i sve su bliži pobjedi.Međutim, tako nisu mislili igrači Kaknja. “Poneseni“ snažnom podrškom iz gledališta, zaigrali su mnogo bolje i efikasnije i doprinijeli burnoj zavšnici. Serijom 9:0 u 36.minuti stigli su do samo dva poena razlike(82:84) i najavili senzaciju.Čak su 26 sekundi prije kraja stigli i do vodstva (92:91), ali je moćni i nezadrživi Jan Močnik svojom šestom trojkom pogodio i stavio tačku na dramatičnu završnicu.

tomic_povredaObrad Tomić, nakon što mu je sudija Dragan Kralj dosudio ličnu koju je samo on vidio, povrijedio rame

Gosti su, mora se priznati, ostavili bolji utisak i zasluženo su slavili. Možda bi Kakanj stigao do preokreta da četiri minute prije kraja nije ostao bez Obrada Tomića, koji je u padu zadobio težu ozljedu lijevog ramena. Kakanj je ostao bez pobjede, ali, nažalost ,duži period i bez jednog od najboljih igrača, što će doista biti veliki hendikep u nastavku prvenstva.

U ekipi Kaknja najbolji su bili Obrad Tomić i Aldin Dželmo, koji su postigli po 19 poena.Vojin Svilar se razigrao tek u drugom poluvremenu i ubacio 17 poena, dok je dvocifren bio i Eldar Merdanović. Igrač utakmice bio je Jan Močnik (26 poena, 5 skokova i 10 asistencija), dok su dvocifreni učinak imali Ivan Karačić (17), Mateo Drežnjak i Mateo Čolak po 14, te Franko Kaštropil (12 poena, 10 skokova i 2 asistencije).

poraz_tesko_paoSvilar i Pandža s nevjericom i očiglednim žalom na kraju utakmice

I pored potpunog povratka i rezultatskog preokreta, izgubljeni su domaći bodovi. Publika je korektno pozdravila igrače i stručni štab Širokog, pozdravila je i domaće košarkaše, ali nismo se mogli oteti utisku gorčine poraza koji boli. U takvom raspoloženju smo pitali trenera Kaknjaca, Josipa Pandžu da nam objasni šta se dogodilo u prvom poluvremenu. Naš zlatni selektor, uz očigledan žal za izgubljenom utakmicom u posljednjim sekundama je rekao:

- Ne treba tako tragično prihvatati poraze. Treba biti jak kada je teško. Odigrali smo loše prvo poluvrijeme, kada su košarkaši Širokog napravili značajnu razliku. Imali su šuterski raspoloženu ekipu tokom cijele utakmice i dobro su kombinovali. I da smo dobili ovu utakmicu ne bi bilo nezasluženo, bez obzira na katastrofalno prvo poluvrijeme.Mi smo se uspjeli vratiti i doveli utakmicu na jednu loptu. Igrači i navijači su u periodu našeg povratka dali sve od sebe. Izgubili smo Tomića na duži period i teško će nam biti u nastavku prvenstva. Učinit ćemo sve da kraj prvenstva dočekamo tamo gdje nam je i mjesto.

Kakanj-Široki 92:94
(11:21,19:24,30:24,32:25)

Dvorana KSC u Kaknju.Gledalaca 800. Sudije: Dragan Kralj, Dragan Porobić i Milen Mišeljić(svi iz Trebinja). Delegat/komesar:Momčilo Bodiroga, također iz Trebinja.

KAKANJ: Ermin Dedić 5, Zlatan Tepić,TihomirVranješ, Aldin Muflizović 2, Eldar Merdanović 12, Haris Ćurevac 9, Naser Đozić , Željko Palavra 9, Aldin Dželmo 19, Vojin Svilar 17, Obrad Tomić 19, Rijad Smajlović. Trener; Josip Pandža.
ŠIROKI(Široki Brijeg): Dragan Pervan , Jure Soldo , Jan Močnik 26, Mateo Čolak 14, Jure Zubac, Ivan Karačić 17, Mile Čović, Mateo Drežnjak 14, Dario Drežnjak 11, Franko Kaštropil 12,Josip Batinić, Marko Damjanović. Trener:Mladen Vušković.