KakanjLive | Utorak, 21.11.2017. godine

Pobjedom u derbiju Olimpik stigao Zvijezdu

11.09.2017. - U šestom kolu Prve lige Federacije BiH u derbiju na sarajevskoj Otoci, Olimpik golom mladog Osmankovića savladao do sada neporaženu Zvijezda

otokazvijezda

Tako se Olimpik sa 13 osvojenih bodova izjednačio se sa Zvijezdom, ekipom Nermina Šabića, koja je zahvaljujući boljoj gol-razlici zadržala vodeću poziciju. U drugom derbiju ovog kola između Bosne i Veleža, koji je jedini završen bez pogodaka, Visočani su propustili veliku priliku da preuzmu čelnu poziciju.
Slaba posjeta, mali broj postignutih golova i prava poplava žutih kartona,osnovna je karakteristika ovog kola, koje je proteklo bez većih rezultatskih iznenađenja, izuzimajući neočekivani poraz Rudara u Bugojnu i trijumf Čapljine nad posrnulim Travnikom, koji preživljava najtežu poslijeratnu krizu. Na osam mečeva postignuto je samo 13 pogodaka, koje je prema podacima iz službenih zapisnika posmatralo svega 2.950 gledalaca(u prosjeku 368), dok je izrečeno čak 55 javnih opomena, od čega 13 na derbiju na Otoci ,te dva crvena kartona igračima Igmana na gostovanju u Orašju.

Derbi pripao Olimpiku-Zvijezda primila prvi gol

Svakako, najzanimljiviji dvoboj bio je derbi između Olimpika i Zvijezde, koji je više nego zasluženo pripao sarajevskim „Vukovima“. Izabranici Mirze Varešanovića bili su bolji tokom cijele utakmice, ali su tek u 59. minuti uspjeli zatresti mrežu golmana Prljače. Strijelac pobjedonosnog pogotka bio je mladi Adnan Osmanković (21), koji je nakon kornera, kojeg je izveo iskusni Vučina Šćepanović, bio najprisebniji i glavom loptu poslao u mrežu nemoćnog Prljače, koji je po prvi put savladan nakon punih 509 minuta.
Sudija Emir Spahalić,koji se inače nalazi na listi Premijer lige, „podijelio“ je ukupno 13 žutih kartona, od čega 6 domaćim i 7 gostujućim igračima, po čemu bi se moglo zaključiti da su igrači oba tima bili nedisciplinirani i često prelazili granice fer-pleja, međutim, ljubitelji fudbala,koji su ovaj meč posmatrali na Otoci i putem Cyti TV, mogli su steći su utisak da je Spahalić disciplinskim mjerama više štitio svoj autoritet nego igru i igrače!

bosnavelezRođeni u Visokom

Kiks Bosne u Visokom

U drugom derbiju, odigranom u Visokom između Bosne i Veleža, nije bilo pogodaka.Utakmica je opravdala epitet derbija jer su oba tima pružila dobru igru. „Rođeni“ su više pokazali u prvom poluvremenu, dok su Visočani tek u drugom dijelu, ulaskom trojice izrazitih napadača: Dizdarevića, Hajdarovića i Čabaravdića, ozbiljnije prijetili golmanu Alminu Abdihodžiću, koji je u nekoliko navrata sjajno reagirao i ponio epitet igrača utakmice. Golman Veleža imao je i sreće, jer je udarac Nihada Mujić zauastavila stativa. Mogli su Mostarci na kraju doći i do punog plijena, ali je udarac Brazilca Brandao de Souze odbranio iskusni Amir Bekan, koji se očito nalazi u vrlodobroj formi.

Sloga profitirala u Tešnju

Od pretedenata za prvo mjesto najviše je profitirala Sloga iz Simog Hana, koja je u Tešnju osvarila prvu gostujuću pobjedu i sa 12 bodova stigla do treće pozicije. Nakon dva identična poraza (0:2) u Gradačcu i Sarajevu, izabranici trenera Darka Vojvodića bez većih teškoća porazili su nemoćnu momčad TOŠK-a i opravdali ulogu favorita. Već u otvaranju utakmice 21-godišnji Mirel Ibrahimović uspio je savladati golmana Haruna Striku, a svojim drugim pogotkom u 55. minuti ovaj talentirani napadač definitivno je riješio pitanje pobjednika.Ovom susretu prisustvovalo je 700 gledalaca i to je najveća posjeta u ovom kolu.

bugojnorudar

Blijeda partija Rudara u Bugojnu

Nakon pobjeda na prethodna dva gostovanja (Tešanj i Travnik) Rudar je u Bugojnu poražen od povratnika u prvoligaško društvo, ne baš uvjerljive Iskre. Pobjedu Bugojancima osigurao je štoper Vlado Koprivica u 29. minuti poslije kornera. Igrači Rudara su pružili veoma blijedu partiju i zasluženo izgubili. Zabrinjava nezalaganje i neogovornost pojedinaca, kao i igra kompletnog tima Istina, mogli su izbjeći poraz da sudija Mahir Mehidičević nije poništio pogodak Belmina Kobilice zbog navodnog ofsajda, odnosno da udarac kapitena Zeleno-crni u finišu meča nije zaustavila stativa. Rudar je u Bugojnu izgubio tri boda i ostao bez trenera. Elvedin Beganović je preuzeo odgovornost za slabu igru i poraz i podnio ostavku koju je Upravni odbor prihvatio. Čelnici kluba nisu zadovoljni igrama i rezultatima koje su izabranici trenera Beganovića ostvarili u dvobojima protiv Orašja i Iskre. Umjesto kapitalizacije učinka, stiglo je najveće razočarenje. Kako bi to rekao veliki mag komunikacije, trener svih trenera, popularni Ćiro Blažević: „Velika očekivanja donose multiplicirana razočarenja“.

travnikcapljina

I Čapljina odnijela bodove iz Travnika

Još veće razočarenje priredili su igrači Travnika, dugogodišnji članovi premijerligaškog društva, koji još nisu osjetili slast pobjede i sa samo dva osvojena boda nalaze se na začelju, premda su čak četiri puta bili domaćini u prvih šest kola. Ovaj put Travničani su na svojoj Piroti ugostili Čapljinu, koja je golom Nikole Leke u 87. minuti došla do značajne pobjede. Smjena Uprave i odlazak skoro kompletnog prošlogodišnjeg tima, utjecali su na tešku situaciju i nezapamćenu krizu u kojoj se nalaze travnički „Veziri“, koji po rejtingu spadaju među najjače prvoligaške ekipe.

bratstvojajce

Bratstvo sve bolje i bolje

Sve bolje Bratstvo ugostilo je još jedno veliko razočarenje dosadašnjeg dijela prvenstva, prošlogodišnjeg premijerligaša iz Jajca, ekipu Metalleghe BSI. Sa dva gola Jasmina Mujkića (17. i 66. min. ), te mladog Husejna Puturalića (32. min.), domaći su poveli i brzo riješili pitanje pobjednika . Jajčani su golom Bakira Hote u 89. minuti samo ublažili poraz i dalje ostali jedini uz posljednjeplasirani Travnik bez pobjede i samo tri osvojena boda, što sigurno ni najveći pesimisti nisu mogli predvidjeti.

Jedinstvo odolijevalo prvo poluvrijeme

U Živinicima je Slaven nakon velikog trijumfa u Bugojnu ugostio ekipu bihaćkog Jedinstva i važio kao izraziti favorit. Mlada momčad Jedinstva, koja je u Živinice doputovala samo 50 minuta prije početka meča, uspjela je u prvom dijelu sačuvati mreže netaknutu , ali je već na otvaranju drugog poluvremena Eldin Omerkić (50. min) savladao Alijagića, da bi najbolji strijelac lige Mirnes Salihović svojim šestim pogotkom u 85. Minuti postavio konačnih 2:0.

U Orašju dva isključenja

Identičan rezultat ostavrila je i momčad Orašja u dvoboju s konjičkim Igmanom, koji se nije lako predao, premda su „Labudovi” već u 15.minuti golom Tomislava Markovića došli u vodstvo. Makedonski internacionalac Dejan Tanturovski postavio je konačan rezultat pet minuta prije kraja. Gosti su od 61.minute igrali s igračem manje jer je sudija Sanel Silić isključio Dinu Razića. Zbog psovanja službenim licima u 62.minuti crveni karton dobio je i rezervni vratar Igmana Mehmed Pajazeti) i to su jedina dva isključenja u ovom kolu.

Rezultati i broj gledalaca prema zvaničnim zapisnicima
Olimpik – Zvijezda 1:0 (300), Bratstvo – Metalleghe BSI 3:1 ( 300), Iskra – Rudar 1:0 (300), TOŠK – Sloga 0:2 (700), Travnik – Čapljina 0:1 (250), Orašje – Igman 2:0 (200), Slaven – Jedinstvo 2:0 ( 400) i Bosna – Velež 0:0,(500).

tabelasavez

6 golova – Mirnes Salihović (Slaven), 4 gola – Brandao de Souza (Velež), Belmin Kobilica (Rudar), Aleksandar Kršić (TOŠK), Dženan Haračić (Čapljina), Nihad Mujić (Bosna), Jasmin Mujkić (Bratstvo) i Mirel Ibrahimović (Sloga).

Parovi 7. kola, 16. septembra, Kakanj: Rudar – Slaven, Mostar: Velež – Iskra, Čapljina: Čapljina – Bosna, Bihać: Jedinstvo – Olimpik, Jajce: Metalleghe BSI – TOŠK, Simin Han: Sloga – Orašje, Konjic: Igman – Travnik, Gradačac: Zvijezda – Bratstvo.