KakanjLive | Utorak, 26.09.2017. godine

Orašje bolje od Rudara

19.08.2017. - U derbiju trećeg kola Prve lige Federacije BiH ,neočekivano, ali potpuno zasluženo trijumfovali nogometaši Orašja koji su očitali lekciju indisponioranim igračima Rudara

Da su „Labudovi“ sa Save tradicionalno neugodan protivnik igračima Rudara pokazao je i ovoj dvoboj u kojem su izabranici Mate Neretljaka taktički zrelom i organiziranom igrom nadigrali i zasluženo porazili spore i animične Beganovićeve pulene.

Početak susretra protekao je u znaku igrača Rudara. Već u 2.minuti Kobilica je ozbiljno zaprijetio Oštrakoviću, ali je udarac kapitena Rudara otišao pored gola.Samo pet minuta kasnije u prilici je bio Bajro Spahić.Izašao je sam pred golmana gostiju i snažnim udarcem šutirao preko gola. U istoj minuti, sjevnula je brza kontra gostiju.Mladi Đukić pobjegao je sporoj odbrani Rudara, izašao sam pred golmana Dujkovića,ali je s pet metara šutirao pored gola. U 15.minuti Živković je također bio brži od odbrambenih igrača Rudara, ali je golman Dujković bio na visini zadatka i spasio svoju mrežu. Kao rijetko kada, šanse su se redale i bilo je pitanje kada će bivši premijerligaški golmani Ratko Dujković i Senedin Oštraković kapitulirati. U 19.minuti bilježimo slab udarac Anesa Vehaba s ivice šesnaesterca. U 26.minuti na asistenciju Bajre Spahića, Belmin Kobilica iz povoljne prilike pogađa prečku i već tad je bilo jasno da se Zeleno-crnima ne piše dobro i da će kazna uslijediti, što je nepisano nogometno pravilo.

Do kraja prvog dijela igre nije bilo većih uzbuđenja i na odmor se otišlo bez pogodaka. U poluvremenu trerner Beganović u svlačionici ostavlja Armina Topalovića i Bajru Spahića a šansu dobivaju nedovoljno spremni Haris Hećo i Dženan Durak. Igrači Rudara su krenuli ofanzivnije, češće napadali, ali bez pravih prilika. U 62.minuti hladan tuš za igrače i navijače Rudara. Iskusni Antonio Vidović koristi vezanu grešku Kobilice, Heće i Zukića, izlazi sam pred Dujkovića i rutinirano loptu šalje u praznu mrežu za 0:1. Ovaj pogodak kao da je ošamutio igrače Rudara, koji su djelovali konfuzno, pokušavali solo dionicama, bez organiziranih akcija i suvislih ideja.

Priliku za izjednačenje propušta kapiten Belmin Kobilica u 83.minuti. Oštraković je nespretno degažirao loptu, Kobilica je sa 40-tak metara gađao prazna vrata istrčalog golmana gostiju, ali nije bio dovoljno precizan. Kazna je uslijedila u 90. minuti nakon kornera s lijeve strane, kada je omaleni Đukić iskoristio zbunjenost odbrane i golmana Dujkovića i s desetak metara loptu poslao u donji desni ugao za 0:2. U prvoj minuti sudačke nadoknade Durak je prešao dva gostujuća igrača, njegov udarac zaustavio je rukom igrač Orašja i sudija Bandić dosudio kazneni udarac kojeg je realizirao Belmin Kobilica i samo ublažio poraz svog tima.

Nakon odličnog starta i dvije pobjede bez primljenog gola Zeleno-crni nisu opravdali ulogu favorita i solidna momčad Orašja zaustavila je njihov nalet i neočekivano, ali zasluženo osvojila sva tri boda. Gosti su se pokazali kao dobro ukomponirana momčad, većim dijelom utakmice imali su terensku premoć, znalački su se branili i brzim kontrama opasno prijetili. Ambiciozni Mato Neretljak taktički je nadmudrio Rudarevog stratega Beganovića, koji može da žali što nije na raspolaganju imao nedovoljno oporavljenog Omera Musića, čije se odsustvo itekako osjetilo jer je odbrana tokom cijele utakmice djelovala nesigurno i kumovala porazu.

Sudac Antonio Bandić maksimalno je štitio goste, koji su to znalački koristili i čestim simuliranjima i otezanjima igre iritirali domaće igrače i navijače. Ostaje nejasno zbog čega je skratio prvo poluvrijeme jer se Mujičiću više od pet minuta ukazivala pomoć, a još veću grešku učinio je na kraju utakmice kada je označio samo dvije minute sudijske nadoknade!

Rudar-Orašje 1:2

Stadion Rudara. Gledalaca 500. Glavni sudija: Antoni Bandić (Grude). Pomoćnici: Stipo Velić ( Livno ) i Mirza Ćejvanović ( Tuzla ).Četvrti sudija Mahir Mehmedićević ( Gradačac ). Posmatrač suđenja Željko Perić (Mostar). Delegat: Ljuban Frljić iz Viteza.

Strijelci: 0:1 Vidović 62), 0:2 Đukić (90), 1:2 Kobilica (90+1 iz penala).

Žuti kartoni: Alić i Čaluk (Rudar), Đurčević, Živković i Tanturovski (Orašje)

CRVENI KARTON: Kenan Lugavić (Orašje u 90+1.minuti zbog dva žuta kartona).

RUDAR: Dujković, Hrvat, Čaluk, Alić, Zukić, Topalović (od 46.Hećo), Vehab, Kobilica, Gačić (od 10.Čehajić), Spahić (od 46.Durak), Kovač. Trener: Elvedin Beganović.
ORAŠJE: Oštraković, Đukić, Jovanović, Đurčević (od 50.Vidović), Živković, Orkić (od 17.Brković), Aletić, Prgić, Mujčić (od 64.Pejić), Lugavić, Tanturovski.Trener:Mato Neretljak.