KakanjLive | Ponedjeljak, 20.11.2017. godine

Kakanj u finalu doigravanja za prvaka BiH

23.04.2016. - Pobjedom 92:90 u Mrkonjić gradu košarkaši Kaknja potvrdili dominantnost iz Lige 12 i plasirali se u finalnu seriju doigravanja za prvaka Bosne i Hercegovine u košarci.Ova pobjeda Kaknja od dva poena razlike, vjerujemo, Mladostaše više boli, nego Kakanjce onaj poraz od 40 poena razklike u prvoj utakmici Lige 6

delalic_najboljiHaris Delalić, izuzetno raspoložen u Mrkonjić Gradu, 24 poena i 11 skokova

Pobjeda je stigla odličnom završnicom u posljednjih pet minuta utakmice. Odlučujuću četvrtinu naši su košarkaši dobili ubjedljivo 18:29. Nermin Buza je postigao odlučujući koš, Haris Delalić je odigrao maestralno, Obrad Tomić je dao maksimum bez obzira na samo osam postignutih poena. Domaćini su za njega spremili posebnu taktiku ali nisu uspjeli pobjediti. Nebojša Maksimović, Ermin Dedić i Željko Palavra su ubacili po tri poena kada je bilo najvažnje. Da ne pričamo o borbenosti i asistencijama Pavla Boljkovca, snazi Aldina Muflizovića, lucidnosti i mudrosti našeg Makse, iznenadnim koševima, a tako bitnim Eldara Merdanovića... Slomili smo Mladost i taktički i fizički. Zasluge su to timske igre, kolektiva i odličnog vođenja sa klupe od strane zlatnog selektora Josipa Pandže. Ova pobjeda Kaknja od dva poena razlike, vjerujemo, Mladostaše više boli, nego Kakanjce onaj poraz od 40 poena razlike u prvoj utakmici Lige 6. S ponosom, uz velike čestitke svima u KK Kakanj, idemo časno odigrati finalnu seriju protiv prvaka BiH Igokee iz Aleksandrovca.

Delalić bljesnuo, domaći zaustavili Tomića

Završnica prve četvrtina bila je u znaku Harisa Delalića. Mladost je dvije minute i 26 sekundi prije kraja ovog perioda imala prednost od 17:13, a onda je Delalić zaredom ubacio šest poena i doveo Kakanj u vodstvo 17:19. Trener domaćih Goran Sladojević bio je primoran zatražiti minutu odmora, nakon koje Marko Jeremić za Mladost, a  Željko Palavra za Kakanj, pukušavaju ubaciti po tri poena i promaše, a onda Draško Knežević sa zvukom sirene ubacuje dva poena i Mladost dobija prvu četvrtinu rezultatom 20:19. Domaći su u ovom periodu zaustavili Obrada Tomića, koji je od četiri pokušaja uspio ubaciti samo jednom. Četvrtina se igrala u egalu, a najveću prednost imali su domaći 12:6, četiri minute i 38 sekundi do kraja prvog perioda igre. Zanimljivo je da je poslije prvih deset minuta i jedna i druga ekipa imala isti procenat šuta osam od 15, odnosno 53 posto.

Buza dobro zamjenio Tomića

U drugom periodu igre, nakon što je poravnao rezultat na 23:23 i napravio drugu ličnu grešku Josip Pandža iz igre izvodi Obrada Tomića, a ulazi Nermin Buza.Domaći odlaze na prednost od četiri poena i struka Kaknja traži tajmaut kod 27:24. Šest poena zaredom ovoga puta ubacio je Nermin Buza, a u istom periodu Dragan Đuranović je imao 2+1, tako da je rezultat bio 30:29, poslije čega Draško Knežević ubacuje dva slobodna bacanja, a Ermin Dedić tricu i rezultat je u šesnaestoj minuti bio 32:32. Bio je to dobar period igre kakanjskih košarkaša, kojeg sa po dva poena prekidaju Knežević i Ivetić i Josip Pandža na 36:32 traži tajmaut. Jednu minutu i 18 sekundi prije kraja poluvremena bilo je 40:40, a onda na scenu stupaju Aleksandar Radukić sa dva i Vojin Svilar kada je najpotrebnije sa tri poena i na pauzu se odlazi rezultatom 45:40 za domaćina.

Mladost uvećala prednost s kraja poluvremena

Domaći su u trećoj četvrtini povećali prednost od pet poena sa kraja poluvremena za nova četiri poena tako da je rezultat na kraju ovog perioda igre bio devet razlike za Mladost 72:63. Tokom ovog perioda domaći su dostigli i najveću prednost od 11 razlike, a u tri navrata bilo je po deset razlike za Mladost. Željko Palavra je dva puta ubacio tricu, jednom na odbijenu loptu iz drugog pokušaja, a drugu na asistenciju Pavla Boljkovca. Obrad Tomić je u ovoj četvrtini ubacio svoj osmi peon i sa toliko završio utakmicu.

Delalić od bljeska do eksplozije i tri trice za preokret

Devet razlike na kraju trećeg perioda, a na domaćem terenu uz domaću publiku, u ovom trenutku se činilo nedostižnim. Međutim košarkaši Kaknja su odigrali najbolju četvrtinu na ovoj utakmici i podsjetili na neke od najboljih perioda iz igre tokom dosadašnjeg dijela prvenstva uključujući i Ligu 12 i Ligu 6. Pet minuta i 43 sekunde do kraja bilo je deset razlike za Mladost 81:71, a onda Kakanj pravi seriju od 0:11 i dolazi do preokreta 81:82. Maksimović, Palavra i Dedić su ubacili zaredom devet poena, svi po jednu tricu i kod rezultata 81:80 domaći su bili primorani tražiti tajmaut, poslije kojeg je Delalić ubacio dva poena istrčavši kontru. U ovim trenucima on će biti i ključni košgeter za Kakanj. Aleksandar Radukić ubacuje tricu, a Haris Delalić dva slobodna bacanja pa tricu za 84:88 jednu minutu i 53 sekunde do kraja. Uglavnom 22 sekunde do posljednjeg sudijskog zvižduka bilo je 90:90. Josip Pandža je zatražio tajmaut. U posljednjem napadu najraspoloženiji i igrač Kaknja sa najmirnijom rukom večeras Haris Delalić je promašio, a Nermin Buza je skočio i došao do lopte koju je ubacio za najslađu pobjedu Kaknja u ovoj sezoni.

Mladost - Kakanj 90:92
(21:19, 24:21, 27:23, 18:29)

MLADOST: Kljajić, Stoičić, Srdić, Đuranović 26, Jotić, Knežević 21, Ivetić 2, Radukić 13, Svilar 12, Dujković 4, Vučković 4, Jeremić 8.Trener: Goran Sladojević.

KAKANJ: Dedić 6, Maksimović 11, Boljkovac 4, Muflizović 2, Merdanović 9, Delalić 24, Mašić, Đozić, Palavra 16, Šabić, Tomić 8, Buza 12. Trener: Josip Pandža.