KakanjLive | Četvrtak, 23.11.2017. godine

Bekan spasio Bosnu od poraza

03.09.2017. - Komšijski derbi završen je bez pobjednika, premda su Zeleno-crni u finišu imali stopostotne prilike, ali je golman gostiju Amir Bekan dobrim odbranama i uz dosta sreće sačuvao svoju mrežu i upravo njemu pripadaju najveće zasluge što su Visočani i nakon petog kola ostali neporaženi

Derbi je ispunio očekivanja. Utakmica je bila izuzetno borbena, puna tempa, ali ne baš i sadržajna. Gosti su već u prvom napadu imali veliku priliku, ali je Ratko Dujković nogom odbranio udarac Dine Dizdarevića iz neposredne blizine. Bio je to znak da su Visočani riješili da otvorenom igrom iznenade i dođu do punog plijena. Bili su bolji u prvih pola sata igre jer domaći vezni red, kojem je nedostajao glavni kreator Belmin Kobilica, nije djelovao organizirano što se odrazilo i na kompletnu igru Rudara. Tek u 34. minuti Mirza Kovač sa ivice šesnaesterca pokušava iznenaditi Bekana, koji njegov udarac izbacuje u korner. Samo šest minuta kasnije ponovo su na sceni bili isti akteri, ali je kao pobjednik izašao sigurni Amir Bekan.

Početak drugog poluvremena nagovijestio je mnogo bolju igru i više uzbuđenja. Rudar je krenuo ofanzivnije, češće napadao,ali bez realizacije.

bobajrosansaU 48.minuti Bajro Spahić propušta savladati Bekana, koji nogom brani i spašava svojumrežu.

U 54.minuti Aldino-Dino Hajdarović s desnetrane centrira, a Dino Dizdarević pogađa prečku. Samo minutu kasnije gosti stižu do vodstva. Misleći valjda da se nalazi u ofsajd poziciji, odbrana Rudara nije reagirala kod prijema lopte od strane Nihada Mujića, koji to znalački koristi i prisebnim udarcem u desni donji ugao matira nemoćnog Ratka Dujkovića.

bobelminglavaI nakon ovog udarca, Bekan je imo sreće

Umalo tri minute kasnije nije izjednačio Belmin Čehajić koji je u prvom kontaktu s loptom bio u prilici da savlada Bekana, ali je golman gostiju i ovaj put bio na visini zadatka i odbranio udarac Čehajića, čijim je ulaskom u igru Rudar dobio na probojnosti i sve češće opsjedao gol Bosne.

bosmirzasansaU 73.minuti brzonogi Mirza Kovač umakao je odbrani gostiju, izašao sam pred Bekana, koji mu je skratio ugao i njegov udarac je otišao pored gola.

Napadi Rudara ne prestaju i svakog trenutka se očekivalo izjednačenje. Konačno, u 78.minuti, poslije centaršuta Sarvana i dobre reakcije rezerviste Neimarlije, lopta dolazi do usamljenog Belmina Čehajića koji pogađa za 1:1.

golizjednacenjeGol za 1:1, na asistenciju Amela Neimarlije pogodio je Belmin Čehajić

U posljednjih desetak minuta Zeleno-crni su krenuli na sve ili ništa. Imali su čak tri stopostotne prilike i pravo je čudo kako Mirza Kovač (83.), Belmin Čehajić (87)i u sudačkoj nadoknadi Bajro Spahić (90+3) nisu uspjeli savladati Amira Bekana.

bosudijeokDarko Obradović, pravedno sudio i na obostrano zadovoljstvo.Inače kompletna sudijska postava odradila posao tako da vraća vjeru u naš nogomet i suđenje na našim terenima

Rudar jeste bio bliži trijumfu, ali u cjelini gledano, možda je neriješen rezultat i najrealniji ishod ove zanimljive utakmice, koja je protekla u korektnom nadmetanju i ponašanju igrača, čemu je sigurno umnogome doprinio i autoritativni sudija Darko Obradović, koji je pravdu dijelio na obostrano zadovoljstvo.

Nakon domaćeg poraza od Orašja i remija protiv Bosne, u Rudaru ne mogu biti zadovoljni, posebno realizacijom, koja ih je koštala gubitka čak pet domaćih bodova i stručni štab bi morao detaljnije analizirati uzroke jer postojeći igrački kadar može i mora pružati mnogo više. Bosna se predstavila kao kompaktna ekipa, djelovala je organizovanije, smirenije i ne treba se čuditi što se nalazi u samom vrhu i jedina uz vodeću Zvijezdu nije osjetila gorčinu poraza.

Rudar - Bosna 1:1

Stadion Rudara. Gledalaca oko 2.500.Glavni sudija Darko Obradoviće iz Stoca. Pomoćnici: Nermin Mušić i Sanel Grljević (oba Mostar).Četvrti sudija Silvio Bubalo, također iz Mostara. Dodatni peti sudija Dario Karačić iz Čitluka, dodatni šesti sudija Admir Avdić iz Kalesije. Posmatrač suđenja Sead Hasanović iz Sarajava. Delegat utakmice Mario Prusina iz Čitluka.

Strijelci: 0:1 Nihad Mujić (55), 1:1 Belmin Čehajić(78).
Žuti kartoni: Kovač, Hrustanović i Čehajić (Rudar), Hodžić, Hajdarović i Mujić (Bosna).

RUDAR: Ratko Dujković, Armin Sarvan, Amel Hrustanović, Omer Musić, Admir Smolo, Armin Topalović, Haris Hećo, Malik Gačić (od 7.Bajro Spahić), Anes Vehab (od 68.Amel Neimarlija), Dženan Durak (od 57.Belmin Čehajić), Mirza Kovač. Trener:Elvedin Beganović.

BOSNA: Amir Bekan, Haris Rizvanović(od 70.Alija Čulov), Adnan Hrelja, Almir Čubara, Predrag Papaz, Denis Cana(od 86.Adis Goralija), Enis Sadiković, Adnan Hodžić, Kenan Šarić (od 50.Aldino-Dino Hajdarović), Nihad Mujić, Dino Dizdarević. Trener: Ivo Ištuk.