KakanjLive | Subota, 18.11.2017. godine

Analiza premijerligaške polusezone u FK Mladost

26.12.2015. - Niko nije očekivao 26 bodova. Navijači ponos Kluba. Najbolji pojedinac Adnan Hadžić. Izvučene pouke za nastavak prvenstva

mensa_ibraPredsjednik Mensur Mušija i menadžer Kluba Ibro Rahimić

Nogometaši Mladosti najljepša su nogometna priča u Bosni i Hercegovini u posljednje vrijeme. Za pet godina iz najnižeg ranga stigli su do Premijer lige i 2015. godina sigurno će biti upisana zlatnim slovima u analima Kluba koji je ulaskom u premijerligaško društvo kakav još nije zabilježen u bh.nogometu.

Da taj podvig nije slučajan, potvrđuju rezultati produženog jesenskog dijela sezone u kojem su nogometaši Mladosti osvojili 26 bodova i zimski odmor provode na osmoj poziciji koja garantira opstanak, ali će ovu poziciju morati zadržati i na proljeće ako misle i narednu sezonu igrati u elitnom društvu.

Trener Ibro Rahimić, čiji je angažman pun pogodak predsjednika Mensura Mušije, izuzetno je zadovoljan polusezonom, posebno nakon turbulentnog starta, te činjenice da su do 13.kola domaće utakmice igrali na Kamberovića polju u Zenici zbog rekonstrukcije stadiona u Doboju.To je sigurno utjecalo da debitant u bh.nogometnoj eliti nema još koji bod više na svom kontu.

Rezultati su morali doći

Nakon startnog snalaženja, u kojem je u prvih pet kola osvojeno četiri boda, malo je tko očekivao da će Mladost postati apsolutni hit jesenske sezone.

-Najvažniji korak koji smo poslije lošeg starta poduzeli jeste kako kreirati odgovarajući mentalni sklop kod igrača.Težak poraz od Rudara (3:0) se desio jer igrači nisu bili potpuno svjesni kompleksnosti zadatka koji je pred njih stavljen. Već nakon ove utakmice sam vidio promjenu u odnosu prema radu na treninzima i utakmicama. Rezultati su morali doći. Ne volim problematične igrače bez obzira koliko su vanserijski, volim vrijedne i one koji poštuju pravila i trenere. Da sam osjetio da ne žele raditi po mojim metodama sigurno bih otišao.To je amaterizam, a ja sam u Švicarskoj usavršio nogometni profesionalizam.

Poslije pobjede u 6. kolu protiv Željezničara, takmičarski, sve je krenulo nabolje. Izuzimajući dva očekivana poraza od Zrinjskog i Širokog Brijega, sve preostale utakmice odigrane su veoma dobro i kvalitetno. Demonostriran je moderan nogomet koji je sa simpatijama prihvaćen kod gledatelja, posebno vjernih navijača koji su Mladost zdušno bodrili i pratili na svim utakmicama.

Ekipa je u pravo vrijeme ušla u formu, dizala se iz utakmice u utakmicu i serijom od tri pobjede i dva remija stigli do šestog mjesta. Igre i pobjede protiv aktualnog prvaka, Sarajeva, na otvaranju stadiona u Doboju, te u komšijskom derbiju sa Čelikom, bile su prava poslastica.

Niko nije očekivao 26 bodova

Menadžer Ibro Rahimić, još kaže:
- Iskren da budem, niko, pa ni ja, nije mogao očekivati da ćemo osvojiti 26 bodova i biti u „zlatnoj“ sredini. Ovo je veliki uspjeh, rekao bih pravi podvig. Svaka čast igračima, koji su najzaslužniji za ovako uspješnu debitantsku polusezonu u premijerligaškom društvu. Od osam remija, po čemu smo rekorderi, u najmanje četiri trebali smo pobjedi i doista možemo da žalimo jer bi već osigurali opstanak i bezbrižno dočekali nastavak proljetnog dijela prvenstva.

- Poraz od Borca pomutio je slavlje na kraju polusezone...

-Tako je to u nogometu. Kad se najmanje očekuje, dođe kraj uspješne serije. Poraz boli, ali nas nije obeshrabrio. Naprotiv, dao pouku. Moramo se dobro pripremiti, pojačati momčad jer nastavak prvenstva će sigurno biti izuzetno težak i neizvjestan obzirom na skraćenje Premijer lige i ispadanja čak šest klubova. Imamo solidnu zalihu bodova, ne trebamo strahovati, ali moramo biti krajnje oprezni jer iznenađenja su uvijek moguća.

Mladost s pripremama za novu sezonu kreće 11. januara, dokad će trener i menadžer Rahimić angažirati 3-4 ciljana pojačanja, odnosno pojačati sve linije u timu, koji ima veoma dobre temelje, ali je potrebna nadgradnja jer želim imati još jaču i kvalitetniju momčad.

Nastavak započetih infrastrukturnih radova, ostanak u premijerligaškom društvu i prolaz dalje u Kupu BiH naš je primarni cilj, zaključio je Ibro Rahimić, za kojeg se može reći da je pravo osvježenje u bh.nogometu.

ahadzic_celikIgrač jeseni: Adnan Hadžić

U principu, trener Rahimić ne želi izdvajati igrače, jer smatra da su svi uspjesi plod timskog djelovanja.Ipak, izdvojio je vratara Adnana Hadžića, iskusnog štopera Aladina Isakovića i kapetana i prvog strijelca Harisa Dilavera, koji su bili najstandardniji i glavni oslonac momačdi. Kod predsjednika Mušije dvojbe nema. Epitet igrača pripada 27-godišnjem vrataru Adnanu Hadžiću, koji je jedini zabilježio svih 18 nastupa. Svojim fenomenalnim obranama ulijevao je sigurnost, davao moral suigračima, potsjetio na najblistavije dane provedene u Zrinjskom, Željezničaru i Slobodi. Zasluga je to njegovog prvog i sadašnjeg vrsnog vratarskog trenera Nezira-Zire Mujagića, pod čijom paskom je i bljesnuo u kakanjskom Rudaru i stekao afirmaciju.

Navijači ponos kluba

Ono čime u Mladosti posebno mogu biti prezadovoljni jeste navijačka skupina Crvena legija, koja je prepoznala rad klupskih struktura i igračima pruža sjajnu podršku. Podatak da klub nije dobio nijednu kaznu zbog njih, je istinski pokazatelj koliko oni vole i poštuju Mladost. Navijači su 12 igrač i bez njihove podrške sigurno ne bih sve ovo postigli.

Statistika

Kod kuće 9 5 3 1   14:9 18
U gostima 9 1 5 3    5:14  8
Ukupno 18 6 8 4 19:23 26

Rezultati

Rudar Prijedor-Mladost 3:0, Mladost-Slavija 1:1, Borac-Mladost 0:0, Vitez-Mladost 1:1, Mladost-Željezničar 2:0, Velež-Mladost 0:0, Široki Brijeg – Mladost 3:0, Mladost-Sloboda 1:1, Olimpic-Mladost 0:0, Mladost-Drina 4:2, Travnik-Mladost 1:2, Mladost-Sarajevo 2:1, Zrinjski-Mladost 4:0, Mladost-Čelik 1:0, Mladost-Rudar Prijedor 2:1, Slavija-Mladost 1:1, Mladost-Borac 1:2.

Nastupi u prvenstvenim utakmicama BH Telecom Premijer lige

Osamnaest nastupa: Adnan Hadžić, 18 nastupa (1620 minuta).
Sedamnaest nastupa: Haris Dilaver, 17 (1530 minuta) i Mirza Rizvanović (1511 minuta).
Šesnaest nastupa: Aldin Šišić, (1404 minute).
Petnaest nastupa: Aladin Isaković, (1238 minuta) i Arnel Delić (1070 minuta).
Četrnaest nastupa: Mehmedalija Čović (1026 minuta), Omer Musić (1256 minuta), Mirza Kovač (1089 minuta) Edin Husić (822 minute).
Trinaest nastupa, Sinan Ramović (989 minuta).
Jedanaest nastupa: Karahmet, (875 minuta), Šerif Hasić (544 minuta), Anel Husić(432 minuta).
Deset nastupa: Vedin Kulović (301 minuta).
Devet nastupa: Darko Bošković (646 minuta) i Adnan Hrelja (398 minuta).
Sedam nastupa: Faruk Gačan (403 minute) i Belmin Kobilica ( 370 minuta).
Četiri nastpa: Anel Ćurić (78 minuta).
Tri nastupa: Anel Salković (97 minuta).
Jedan nastup: Hasanović (45 minuta).
Bez nastupa: Ibrahim Hrvat, Anis Rahimić, Goran Čokorilo i Ajdin Čelebić.

Strijelci

dilaver_sarajevoŠest golova postigao je Haris Dilaver.
Četiri gola postigao je Mirza Kovač.
Tri gola postigao je Aldin Šišić.
Dva gola postigao je Belmin Kobilica.
Po jedan gol postigli su: Darko Bošković, Anel Husić, Mirza Rizvanović. Na konto postignutih golova upisan je i jedan autogol (Runjić).