KakanjLive | Ponedjeljak, 20.11.2017. godine

Lavovska borba košarkaša u Mrkonjić Gradu

16.04.2016. - Časno i velikim zalaganjem uz nevjerovatnu borbenost na terenu košarkaši Kaknja su u prvoj utakmici Play-offa za prvaka BiH, minimalno poraženi u Mrkonjić Gradu rezultatom 82:79. Po svemu prikazanom bila je ovo do kraja neizvjesna utakmica i nećemo pogriješiti ako kažemo da sa velikim nestrpljenjem očekujemo revanš u Kaknju koji je na rasporedu u srijedu 20. aprila

017Sa jedne od utakmica u Kaknju: KK Kakanj - KK Mladost

Odlučujuća četvrtina bila je posljednja. Samo jedan minut i 36 sekundi do kraja domaći su vodili deset poena razlike 75:65. Svi u dvorani su očekivali da će ova razlika rasti jer su domaći naštimali nišanske sprave za pogađanje trojki, posebno Svilar i Knežević. Međutim tako nije mislio trener Kaknjaca Josip Pandža. Palavra i Boljkovac su zajedno ubacili pet poena i 53 sekunde do kraja Pandža traži tajmaut, nakon čega Boljkovac ubacuje trojku i 43 sekunde do kraja rezultat je glasio 75:73. Onda na scenu stupa mirna ruka i iskustvo Vojina Svilara. Ubacuje pet poena zaredom, a za Kakanjce Maksimović realizuje samo jedno slobodno bacanje i 14 sekundi do kraja bilo je 80:74. Zatim Željko Palavra četiri sekunde do kraja pogađa za tri poena, a na drugoj strani Radukić je siguran sa slobodnih bacanja i rezultat je 82:77. Sa zvukom sirene Boljkovac je ubacio dva i rezultat je na kraju 82:79.

Našim košarkašima se nema šta zamjeriti. Borili su se nadljudskim naporima da zaustave šutere i opasne napade domaćina. Revanš koji se igra u srijedu 20. aprila u Kaknju prilika je za izjednačenje u seriji utakmica koje se igraju u Play-offu.

Tok igre u prvom poluvremenu

Prva dva perioda igre obilježila je egal igra. U prvoj četvrtini mladost je bila češće u vodstu ali su košarkaši Kaknja poslije prvih deset minuta bili uspješniji. Završeno je 20:21. Posebnu efikasnost kod Kaknja u ovom dijelu igre pokazao je Željko Palavra ubacivši 10 poena. Upravo tricom Palavre Kakanj je poveo 12:13. U sljedećem napadu Jeremić je vratio trojku, Mladost je povela 15:13 i bila u prednosti sve do 35 sekundi prije kraja četvrtine kada je Muflizović pogodio za 20:21. Ovim rezultatom je završena četvrtina, pošto su van koša završila još dva pokošaja za po tri poena i to Đozića kod Kaknja i Kneževića kod Mladosti. Efikasnost Kakanjaca na kraju prvog perioda bila je iznad svih očekivanja 70 posto, od deset šuteva kroz mrežicu je prošlo sedam.

Drugi period igre počinje ravnopravno, sa po dva poena i sa jedne i sa druge strane. Ubacili su Maksimović i Đuranović za 22:23. Domaćini pokušavaju trojkom Radukića okrenuti rezultat u svoju korist, međutim promašuje, a za Kakanj su po dva poena ubacili Maksimović i Tomić, pa je trener Mladosti Sladojević kod rezultata 22:27 bio primoran tražiti tajam aut. Igrala se 11 minuta i 47 sekunda prvog poluvremena. Poslije ovog odmora Jeremić je za Mladost ubacio dvije trice, a Buza dva poena za Kakanj koji je i dalje bio u prednosti 28:29. Najveća prednost u drugom periodu za Kakanj bila je šest razlike 30:36, kada je Pavle Boljkovac ubacio trojku. Uzvratio je Knežević, a Svilar smanjio na 35:36. Prvo vodstvo domaćih u drugom periodu 37:36 ostvareno je tri minuta i šest sekundi do kraja poluvremena. Međutim Tomić dva puta poentira po dva i povećava za Kakanj na 37:40. Domaći su smanjili na 39:40, Josip Pandža je zatražio minut odmora, poslije čega Palavra ne uspijeva pogoditi za tri poena i ovim rezultatom završava prvo poluvrijeme.

U trećem periodu najmanje koševa

Domaći su trću četvrtinu, i prvu na ovoj utakmici rješilu u svoju korist 17:14, tako da se u zadnji period ušlo sa rezultatom 56:54. Na početku teksta smo napisali kako se igralo u ovom periodu koji je bio najefikasniji, završen je 26:25 za domaće.

Na terenu u Mrkonjić gradu, gdje su samo prije nekoliko sedmica poraženi sa 40 peone razlike, košarkaši Kaknja su pokazali karakter, volju, snagu, borbenost kojom zaslužuju prolaz u finale Play-offa. Biće teško ali uz domaće navijače i želju za pobjedama koju pokazuju naši košarkaši i to je moguće.

U drugoj utakmici Play-offa Igokea - Leotar 86:43. Treba reći da samo jedan igrač Igokee nije upisao postignute koševe.

Mladost - Kakanj 82:79
(20:21, 19:19, 17:14, 26:25)

MLADOST: Kljajić, Stoičić, Srdić, Đuranović 18, Jotić, Knežević 17, Ivetić 8, Radukić 6, Svilar 21, Dujković 2, Vučković 1, Jeremić 9.Trener: Goran Sladojević.

KAKANJ: Dedić 5, Maksimović 9, Boljkovac 10, Muflizović 4, Merdanović 10, Delalić 4, Mašić, Đozić, Palavra 21, Šabić, Tomić 10, Buza 6. Trener: Josip Pandža.